Vajinismus

Vajinismus, hekimlik hayatımda hemen her zaman rastladığım sorunlardan biridir.

Evleneli birkaç ay veya birkaç yıl olmuş çiftler cinsel ilişkiye giremediklerini söyleyerek başvururlar. Doğal olarak büyük bir sıkıntı içindedirler. Kocalar bazı çiftlerde öfkeli, bazı çiftlerde sakin ve anlayışlı, bazı çiftlerde de, bıkkın ve ilgisizdir. Kadın genellikle tedirgin ama bulunduğu konumu öz benliğine iyice kabul ettirmiş ve sanki böyle yaşamayı kendiyle özleştirmiş gibidir. Evliliğin kuralı olan cinsel ilişki onun pek bahsetmek istemediği bir konudur. Keşke eşi de cinselliğe onunla aynı bakış açısıyla baksa ve aynı evde ev arkadaşı gibi yaşasalar diye zaman zaman aklından geçirmiş de olabilir.

Fakat bu durum çözüme kavuşturulması gereken bir durumdur. Çünkü ya bu durum çözülecek ya evlilik bitecek ya da erkek dışarıda bir partner arayışına girecek ve en sonunda olan yine vajinismusu ile baş başa kalan kadına olacaktır.

Kadının muayenesi mümkünse yanında partneri varken yapılmalı ve çiftler normal kadın anatomisi konusunda eğitilmeli ve Vajina gişi ile vajina anatomisi hakkında oluşmuş yanlış fikirleri ortadan kaldırılmalıdır. Hastanın muayenesini bir AYNA ile izlemesinin büyük faydası vardır.

Vajinismus’un nedeni genellikle Psikososyal ve Psikofizyolojik nedenlere dayalı olduğu için İmperfore Himen( Kapalı Kızlık Zarı) veya Vajina Girişinde Darlık yaratan herhangi bir Cerrahi girişim gerektiren problem olmadıkça Vajina Girişini Genişletmeye Yönelik Cerrahi Operasyonlardan Kaçınılmalıdır.

Vajinismus Tedavisinde Durumsal İstemsiz Spazmı ortadan kaldırmaya yönelik bir prosedür izlenmelidir.

1- Kadının Cinse Bölge Anatomisini öğrenmesine yardımcı olmak gereklidir.

2- Kadının Cinselliği anlamasına, öğrenmesine ve Cinselliğe uyum sağlamasına yardımcı olmak gerekir.

3-Kadına , Vajinasına Penis gireceğinde kendisini nasıl gevşeteceğini uygun tekniklerle öğretmek gereklidir.

4- Vajina girişini çevreleyen kaslar üzerinde kontrol sağlayabilmesiiçin KEGEL EGZERSİZLERİNİ kullanmasını öğretmek gerekir.

5-Lastik Dilatatör veya Parmak ile Vajina Dilatasyonunu (genişletme) nasıl yapacağı öğretilmelidir.

Lastik Dilatatörlerin veya parmaklarının nasıl kullanılacağı Muayenehanede öğretilmeli, fakat uygulamasını hastanın evinde veya daha rahat ve güvenli hissedeceği bir ortamda kendi kendine yapması sağlanmalıdır. Dilatatörler veya parmaklar tahriş etmeyen bir kaydırıcı madde eşliğinde kullanılmalıdır. Hastamız Dilatatör ve parmaklarını başlangıçta YALNIZ ve RELAKS olduğu zaman yapmalıdır. Eğer hastamız en küçük parmak Ya da dilatatörü bile vajinasına yerleştirmekte zorlanıyorsa, anksiete giderici rahatlatma terapileri ve antianksietik ilaçlar eşliğinde gevşemesi sağlanır. En küçük dilatatötü kullanmayı başardığında her defasında biraz daha büyüğü kulanılarak ve parmaklar yada dilatatörler içerdeyken Kegel Egzersizleri yapması sağlanır. Daha büyük dilatatörleri vaginaya yerleştirmeyi başaran kadına artık dilatasyona partnerini yardım etmesi sağlanır ve bir sonraki aşamada Cinsel İlişkiye girmeleri başarıyla sağlanır. İşte bu aşamada Cinsel İlişkinin pozisyonları önem kazanır. Bu ilişki pozisyonları kadının partnerinin penisini tutup vajinasına kendi yerleştirebileceği şekilde belirlenmelidir.

Bu tedavi potokollerine uyan çiftler %90 oranında başarıya ulaşır ve sağlıklı bir cinsel hayata kavuşurlar.

Başarılı sonuç için en önemli etken çiftlerin bu tedaviye olan inancı, sorunu çözmek isteği ve kararlılığı herşeyden önemlidir. Ne istediklerinden yeteri kadar emin olmayan çiftler uygulananacak tedaviye uyum gösteremeyecek ve yarım bırakacak, dolayısıyla çözüme doğru giden yolda ciddi bir ümitsizliğe düşeceklerdir.

Çok emin olarak söylüyorum; İSTEKLİ VE KARARLI ÇİFTLER İÇİN VAJİNİSMUS’UN ÇÖZÜMÜ KESİNLİKLE MÜMKÜNDÜR!!!!! LÜTFEN HAYATINIZI KARARTMAYIN!!!!!

EN KISA ZAMANDA BİZE BAŞVURUN!!!!!

MUTLU VE HUZURLU EVLİLİK İÇİN MUTLU VE SAĞLIKLI CİNSEL HAYAT GEREKİR!!! BİZ BUNU MESLEKİ BİLGİ,BECERİ VE DENEYİMİMİZ İLE SİZE SAĞLARIZ!!!! KENDİMİZE OLAN GÜVENİMİZ TEDAVİ ETTİĞİMİZ HASTALARIMIZIN MEMNUNİYETİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR.