Kürtaj

KÜRTAJ UYGULAMASI (GEBELİĞİN YASAL SONLANDIRILMASI)

Kürtaj genel anlamı ile gebelik sonlandırma ya da rahmi, gebelik oluşmasına sebep olan materyallerden tahliye etme işlemidir.

Kürtaj işlemleri anestezi ve Vakum Yöntemi ile sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Antalya’da kürtaj hakkında bilgilerin olduğu yazımda ayrıca Antalya kürtaj fiyatları 2018 için etkili olan faktörler sunulmaktadır.  Kürtaj işlemi için muayenehanemize diğer illerden gelecek kadınlar (örneğin Konya, Denizli, Afyon, Isparta, Burdur, Muğla, Fethiye,) tedavisi aynı gün içinde tamamlanıp taburcu edilmektedir.

 Bir sabah bulantı ile uyandınız. Doğru tuvalete gittiniz. Biraz çıkardınız veya çıkarmaya çalıştınız. Sonra rahatlamak için elinizi yüzünüzü yıkadınız. Yatağınıza tekrar yattınız ve düşünmeye başladınız; “ Yediklerimden mi etkilendim? Yoksa üşüttüm mü? diye. Bugünü biraz keyifsiz geçirdiniz. Eve geldiniz. Kendinizi her zamankinden yorgun ve halsiz hissediyorsunuz. Hafif bir şeyler yedikten sonra erkenden uyuyup kaldınız. Sabah oldu. Tanrım yine o bulantı. Adet gecikmesi Yine tuvalete koştunuz…..

Adet gecikmesi sonucu ile aklınıza hemen niçin her sabah bulantı ile kalktığınızı merak etmeye başladınız? Kendinizi toparladıktan sonra hemen en yakındaki bir eczaneye gebelik testi almak için koşarak gittiniz. Yolda giderken adetinizin gününün üç gün geciktiğini hesap ettiniz. Yoğun iş temposu, günlük meşguliyetler sizin Adet gecikmesi’ gözden kaçırmanıza sebep oldu. Testi alıp eve geldiniz. Bir iki damla idrar ile testi yaptınız…..
Çift çizgi! Gebesiniz.

Antalya kürtaj yapan doktorlar 

Fakat “Bir bebek için hiç de uygun bir zaman değil” diye düşündünüz. Sıkıntılı bir şekilde şimdi ne yapacağınızı düşünürken, birden aklınıza Antalya kürtaj yapan yerler “bizi aramak” geldi. Ve bize Antalya kürtaj yapan yerleri Antalya kürtaj yapan hastaneleri sordunuz “

İstenmeyen bir gebeliğim var. Ne yapabilirim?” Biz size öncelikle gebeliğinizin gerçekten var olup olmadığını, var ise kaç haftalık olduğunu, bu durumlarda karşılaştığımız diğer bir sorun olan Dış Gebelik olup olmadığının tespiti için muayene etmek üzere Antalya kürtaj yapan yerlerden biri olan muayenehanemize davet ediyoruz.

Muayenenizi yaptık. Gebeliğinizi tespit ettik. Gebeliğinizi devam ettirmek istemediğinizi söylediniz. Ve size yasaların tanıdığı hak doğrultusunda 10.Gebelik Haftası kadar olan ” istenmeyen gebelik sonlandırma “ isteğinizi ilettiniz.  Gebeliğinizi sonlandırmaya emin olup olmadığınızı, doğurmayı düşünüp düşünmediğinizi, şartlarınızı bir daha gözden geçirdikten sonra “son kararınız” olup olmadığını öğrenip size “Kürtaj ” hakkında gereken tüm bilgileri veririz. Bebek aldırma için gebelik haftasının olabildiğince küçük olması, yani kürtaj işlemi yapılacaksa kürtaja karar vermek te geç kalmamak çok önemlidir.

Antalya kürtaj yapan yerler ‘den olan kliniğimiz uygun hijyenik şartlarda, genel anestezi ile ve en önemlisi de bu işte 19 yıllık bir tecrübe ile alanında en iyi şekilde yetişmiş uzman bir hekim olarak yapıldığı için çok ciddi bir problemle karşılaşılmama garantisi vermekteyiz.

Literatürde de belirtildiği gibi anesteziye bağlı kürtajın yan etkileri bulantı, kusma, sersemlik, baş dönmesi, uyku hali gibi şikayetler görülebilir.

İşleme bağlı olarak ta kürtaj ın yan etkileri ; kasık ağrısı, vaginal kanama, perforasyon, serviks ve uterus yaralanmaları, yine uygun hijyenik şartlarda yapılmamış kürtaj lar sonrası gelişebilecek Pelvik Enfeksiyonlar, yine bu işi dikkatli ve tecrübeli bir şekilde yapamayan kişilerce kürtaj yapıldığında rahim içinde gebelik materyalinden bir parça kalması kürtajın dünyada görülen en sık komplikasyonlarıdır.

Bir hususu gurur ve mutlulukla ifade etmeliyim ki; Antalya kürtaj fiyatları 2018 Kürtaj fiyatları araştırması yaparken önceliğiniz bizimde misyon ve vizyonumuzu içeren HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ ; HASTA SAĞLIĞI, HİJYENİ, MAHREMİYETİ VE KONFORU OLMUŞTUR. Çok şükür ki şimdiye kadar hiçbir hastamızda ciddi bir yan etki ve kürtajın riskleri durumunu yaşamadık. Kürtaj fiyatları Mesleğimizi yaparken en büyük motivasyonumuz ; şifaya kavuştuğu için bize sevgi ve güler yüzle geri dönen hastalarımızdır.

Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatı için belirleyici temel sağlığınız, alanında tecrübeli, güvenli ve hijyen kuralına uyan bir hekim olmalıdır. Antalya kürtaj fiyatları 2018 doktorlar arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca tercih edilen yöntem ve gebelik haftası,kullanılan tıbbi ekipmanlar, uygulanan anestezinin şekli, kürtaj ücretleri için belirleyici temel faktörlerin başında gelmektedir. Kürtaj fiyatları Antalya için fiyatlarda farklılık göstermekle birlikte Antalya kürtaj fiyatı ve işleme yönelik detaylı bilgiler almak için iletişim hattımızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kürtaj yaptırmak için özellikle fiyattan ziyade klinik ve kürtaj yapan doktorun deneyim, tecrübe ve hasta odaklı çalışıp hastalarının gizliliğine önem vermekte göz önünde bulundurulmalıdır.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar?

Kürtaj sonrası deniz ve havuza girilmemelidir. Tatil düşünen kadınlar yapılan kürtaj işlemden yaklaşık 2-3 hafta sonra deniz ve havuza girebilir. Kürtaj işlemi sonrasında belli bir süre deniz ya da havuza girilmesi enfeksiyon riskini oldukça arttırmaktadır. Kürtaj sonrası cinsel ilişki 2-3 hafta ertelenmelidir. Kürtaj sonrası tampon uygulanması önermemekteyim. Kürtaj sonrası adet görememe ya da kürtaj sonrası adet düzensizliği olan hastalarımız yaklaşık olarak 3 ile 6 hafta içinde adet görebilirler. Kürtaj sonrası doktor kontrolü 7-10 gün içerisinde yapılmalıdır.

Kürtaj yasak mı?

Ülkemizde kürtaj yasak değildir. 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilmektedir.

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftaya kadar sınırlandırılmıştır. Gebelik süresinin doğruluğu için gebelik haftası nasıl hesaplanır bilmek gerekir. Gebelik haftası hesaplanırken bayanın son adetinin ilk günü dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Kürtajda işlem süresi ne kadardır?

Kürtaj işlemi oldukça kısa sürmektedir. Yaklaşık 8-10 dakika içinde Kürtaj işlem tamamlanır. Gebelik haftasının ilerlemesi Kürtaj işlemin süresini bazen uzatabilmektedir.

Kürtaj nerede Yapılır?

Kürtaj deneyimli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı (Jinekolog Doktor) tarafından , sağlık ve hijyen koşullarına önem veren yerlerde yapılmaktadır. Kürtaj yapan doktor tecrübesi, ortamın hijyeni, kullanılan aletlerin bakım ve sterilizasyonu oldukça önemlidir.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ
Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.