Kızlık Zarı

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Op. Dr. Yelda Doğan, etik ve bilimsel tedavi uygulamaları ile sizlerin sağlık sorunlarını en güncel tıp bilgi ve tecrübesi ile tedavi etmektedir.

Kızlık zarı vajina alt ucunda bulunan, fibrovasküler ince membranöz bir yapıdır. Vajina nın girişinde çepeçevre bir katlantı veya üzerini örten bir membran şeklindeki bağ dokusuna hymen yani kızlık zarı denir.

Kızlık zarı muayenesinde ortaya çıkan bulgular saat kadranlarına göre tarif edilir.Örnek verecek olursak; eğer ki kızlık zarı nda açılma olduysa, saat 5 ve 8 hizasında gibi ya da açılma kızlık zarı nereden olduysa yerini bu şekilde tarif ederek anlatabiliriz.

Bazen kızlık zarında zedelenme yada bozulma da olmayabilir. Bu durumda tam ilişki olmamıştır.  Kızlık zarı açıklığı yapısal olarak fazla olabilir ya da çentikli kızlık zarı , kızlık zarı esnekliği olarak alanlara ayırdığımız yapısal olgulara rastlanabilir.

Bazen de cinsel birliktelikte meydana gelen kızlık zarında çatlamalar ilişkiye yetebilir.Bu duruma da kızlık zarında çentiklenme diye adlandırıyoruz.

Kızlık zarında, normalde tamamen kapalı olmayıp, farklı şekillerde ve adet kanamasının geçişine izin verecek şekilde delikleri bulunur. Seksüel ilişki veya doğum sırasında yırtılarak yerini düzensiz doku kalıntılarına Kızlık zarı nın çeşitli anatomik varyasyonları yani çeşitli anatomik tipleri vardır. Bu çeşitlilik ortasındaki deliğin büyüklük ve şekline göre ortaya çıkar.

Kızlık zarı dikimi (diktirme) uygulaması kızlık zarının yırtılması veyahut kızlık zarının tahrip olması sonucu kızlık zarı onarımı ve tamiri işlemlerini kapsar.

Kızlık zarı diktirme operasyonlarında ülkemizde birden fazla yöntem ile kızlık zarı estetiği uygulaması yapılmaktadır. Kızlık zarı dikiminin tıptaki ismi himenoplasti ‘dir. “Himen” kızlık zarı anlamına gelmektedir. “Plasti” kelimesi ise kızlık zarının dikim ve onarımıdır.

Antalya ilinde Kızlık Zarı Diktirme Merkezi olarak da hizmet veren merkezimizde kızlık zarı diktirmek operasyonu yapmak için hastanın kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozuldup bozulmadığı anlaşılıp,yapılan muayeneye göre işlem yapılır. Halkımızın arasında bu işlem bekaret dikimi olarak bilinmektedir. Toplum içinde önemli değer yargılarının başında gelen kızlık zarı evlilik ve düğün planı olanlar tarafından dikim işlemi sonrası ilk ilişki ne zaman olacaksa kızlık zarı nın dikilme yöntemi ve zamanlaması da buna göre belirlenir.

Alanında uzman olan Op. Dr. D.Yelda Doğan tarafından hasta ile değerlendirme yapılıp evlilik planı yakın ise ona göre geçici kızlık zarı dikimi, evlilik planı uzun ise kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlerinden en uygun olanı uygulanır.

Kızlık zarının yırtılması (bozulması) cinsel ilişki, mastürbasyon, düşme, çarpma tekvando ve benzeri spor ile genital bölgeye darbe alma sonucu oluşabilmektedir.

 Kızlık zarını diktirme Operasyonu anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiği ancak bu konuda uzman bir Kadın Doğum Doktor’u tarafınca anlaşılır.

Elastik Kızlık Zarı: Kızlık zarı ortasındaki deliğin büyüklüğü ve yapısının elastikiyetine bağlı olarak cinsel ilişkide yırtılabilir yada yırtılmaz. Bu tip kızlık zarları anatomik olarak değişik şekillerde olsa da ortak özellikleri penis duhulü sırasında yani cinsel ilişkide kanamazlar. Halk arasında ”kızlık zarı ilk ilişkide mutlaka kanamalı” diye yanlış bir inanış vardır ki bu saçma inanış yüzünden kızlık zarı elastik olan ve ilk ilişkisinde Kızlık Zarı Kanamama Problemi kanama görmeyen binlerce kızımız erkekler tarafından bakire olmamakla suçlanıp aşağılanıp bir ömür boyu tamiri mümkün olmayan psikolojik hasar alıyorlar. Hele hele küçük ve kapalı toplumlarda evlilik ertesi neredeyse tüm mahalle kızcağızın gerdek ‘te kanaması olup olmadığını merak içinde bekliyor. Sanki toplumun tüm ahlaki sorunları çözüldü de sıra bizim zavallı kızcağızların bekaret testi’ ne geldi. Kaldı ki bana göre bu durum o kızın özel hayatı olup kimseyi de ilgilendirmez. Diyeceğim o ki ”kızlık zarı kanamıyor” diye sorun çıkarmak yerine Kızlık Zarı Kanamama Problemi kızlık zarı ile ilgili bilgi almak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı’ na başvurmak gereklidir.

Septalı Himen: Kızlık zarının ortasında yine zar dokusundan yapılmış bir köprü vardır. Ortadaki delik bir köprü ile bölündüğünden iki delik varmış gibi görünür. Bazen bu köprü kalın olabilir ve cinsel birleşmeye izin vermez. O taktir de cerrahi bir girişimle cinsel birleşmeye elverişli hale getirilir.

Himen Kribriformis: Kızlık zarı nın vajina girişini tamamen kapattığı ve üzerinde birkaç adet küçük deliğin olduğu kızlık zarı tipidir. Cinsel birleşme zor olabilir ya da olamayabilir. Cerrahi bir girişimle bu tip kızlık zarı cinsel ilişkiye elverişli hale getirilir.

Himen Anülare: Bu tip kızlık zarı nın eni kalın ortasındaki deliği küçüktür. Cinsel birleşme zor olabilir ya da olamayabilir. Cerrahi bir girişimle delik cinsel ilişkiye elverişli hale getirilir.

Himen İmperforatus: Bu tip kızlık zarı nın ortasında hiç deliği yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Bu cerrahi operasyon gerektiren bir hastalıktır. Eğer bu durum tedavi edilmezse adet kanaması dışarıya akamaz ve üreme organlarında birikir ve hastada çok büyük problemlere yol açar. Genellikle adet görme yaşına gelmiş genç kızımız, ergenliğin diğer belirtileri ve bulguları yerine gelse de yani pubik ve koltuk altı kıllanmaları oluşsa da,meme gelişimi başlasa da adet kanaması bir türlü başlamaz. Kızlık Zarı Kanamama Problemi Fakat zaman ilerledikçe her adet döneminde her defasında bir öncesinden daha fazla ağrı çekmeye başlar. Annesi tarafından bu sebeple Hekime götürülen kızımıza mutlaka alttan muayene yapılmalı ve Kızlık Zarı Kanamama Problemi kapalı olan kızlık zarı görülmelidir. Sorun çok büyüktür ama doğru muayene ve tanı yöntemi uygulandığında çözüm bir o kadar kolaydır. Kızlık zarı nın ortasına ARTI İŞARETİ şeklinde bir kesi yapılarak bu güne kadar birikmiş adet kanının dışarıya akması sağlanırken bundan sonraki adetlerinin de normal şekilde dışarıya dökülmesine olanak tanınmış olur.

Kızlık Zarı Diktirme Merkezi nde Geçici kızlık zarı dikimi ne zaman yapılır?.

Geçici kızlık zarı dikimi kızlık zarı nın bulunduğu yere daraltıcı dikişler atılarak vajina girişine yakın darlık oluşturulması işlemidir. Genellikle bu işlemi yapmak isteyen hastalar düğünlerinden 2-8 gün öncesinde işlem yapılmasını öneririz.

Kızlık zarı dikiminde başarı oranı ne kadar?

Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikiminde başarı oranı doktorun tecrübe,deneyim ve bu işteki uzmanlığına bağlıdır. Antalya ilinde Kalıcı ve geçici kızlık zarı işlemi için Doktor seçimi çok önemlidir. Tecrübeli ve deneyimli bir jinekolog’un gerçekleştirmiş olduğu kızlık zarı dikimi nde kalıcı yöntemde de kontrole de gelinmesi ile işlem %100 gibi bir oran ile kesin şekilde çözülür.

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?

Geçici kızlık zarı dikimi 8-12 dakika arasında yapılan bir işlem olup, kalıcı kızlık zarı dikimi 12-18 dakika kadar sürmektedir. Kızlık zarı dikimi sonrası 20-50 dakika arasında istirahat edilip hastanın son kontrolleri yapılarak işlem sonlandırılır.

Kızlık zarı dikimini hangi doktorlar yapar?

Kızlık Zarı’na kesin çözüm  kliniğimizde. Kızlık zarı dikimini genellikle bu konuda tecrübe ve deneyimi ile yıllarını bu alanda gerek başarısı gerek hasta odaklı çalışması ile dört dörtlük hizmet veren doktorumuz Jinekolog Op. Dr. Yelda Doğan ve ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Zarın ne zaman yırtıldığının tespiti nasıl olur?

Kızlık Zarı Dikimi İşlemi 10 gün içinde kızlık zarı iyileşmesi olur ve iyileşme sağlandıktan sonra, yırtılmanın ne zaman olduğu bilinemez.. Yani kısaca şunu belirtelim muayeneye 15. gün gelseniz, o zarın 15 gün önce mi yoksa 5-6 yıl önce mi yırtıldığını söylememiz imkansız. Zarın yırtılma zamanını anlamamız için, muayeneye 7 gün içinde gelmeniz Kızlık Zarı nın yırtılıp yırtılmadığının Kızlık Zarı Kanamama Problemi tespiti açısından önemlidir.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Jinekolog Op. Dr. D. Yelda DOĞAN
Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı